logo

reklam

Kırşehir’de bir ilk

KERVANSARAY46870Kırşehir’de ilk defa kök hücre nakli yapıldı.
Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Uzman Doktor Lokman Sofuoğlu tarafından kök hücre nakli yapıldı.
Yapılan kök hücre nakli hakkında bilgi veren Uzman Doktor Lokman Sofuoğlu, “İlk defa iki kez kök hücre nakli gerçekleştirdik. Eklem içi enjeksiyon şeklinde kök hücre nakli yaptık.
Hastadan kal almak sureti ile steril şartlarda gelişen osteoartrit (kireçlenme eklemin suyunun bitmesi) vakalarında elde edilen kök hücrelerin ekleme enjekte edilmesi ile Osteoartrit (kireçlenme eklemin suyunun bitmesi) ikinci ve üçüncü evrede çok etkili bir çalışma oldu.
Amacımız ilaç kullanımını azaltarak, ameliyatı ileri safhalara ertelemek. Yaptığımız kök hücre nakli sonuçlarının olumlu çıkacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen naklin çok önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Başhekim Yetkiner, “Çok steril şartlarda ve emin ellerde kök hücre nakillerinin yapılması gerekiyor, yapılan yöntemi bir ileri safhaya giderek geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ